Biblioteka w Szkole Podstawowej

Brody 479

tel. 338766550

O NAS :

Biblioteka Szkolna stanowi integralną część Zespołu Szkół nr 2 imienia Janusza Korczaka w Brodach. Korzystają z niej wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Składa się z sali biblioteki, czytelni oraz SCI. Pracujemy zgodnie z opracowanym harmonogramem i planem zajęć oraz regulaminami biblioteki, czytelni oraz SCI, których przestrzeganie obowiązuje wszystkich czytelników.

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK    11.30 – 14.20

WTOREK                 10.10 – 13.30

ŚRODA                      7.45 – 12.45

CZWARTEK             9.50 – 14.20

PIĄTEK                     7.40 – 12.40

BIBLIOTEKARZE :

mgr Izabela Łodziana

mgr Monika Gunia

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN CZYTELNI

REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH MSCI

ZBIORY NASZEJ BIBLIOTEKI:

Książki Szkola Podstawowa - 5819
Książki Gimnazjum - 715
Razem -  6534 egzemplarzy

W tym :

• bogata oferta lekturowa

• dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny

• duży wybór książeczek dla najmłodszych czytelników

Zbiory multimedialne – 365 egzemplarzy

Czasopisma (prenumerowane numery)

• Mały artysta

• Świetlica

• Biblioteka w szkole

• Młody Technik

• Chemia w szkole

• Szkoła-miesięcznik dyrektora

DZIAŁALNOŚĆ NASZEJ BIBLIOTEKI, TO:

• gromadzenie, opracowanie, przechowywanie, ochrona i konserwacja oraz udostępnianie zbiorów bibliotecznych

• wypożyczanie na zewnątrz i udostępnianiu na miejscu zbiorów bibliotecznych oraz udzielaniu informacji

• upowszechnianie literatury pięknej i czytelnictwa

• rozwijanie czytelnictwa dzieci i młodzieży

• prowadzenie zajęć ( lekcji bibliotecznych) z edukacji-czytelniczej i medialnej

• prowadzenie działalności informacyjnej

• propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych – spotkania z dziećmi z przedszkola

• stałe  rozszerzanie oferty czytelniczej

• organizowanie konkursów, wystaw, imprez mających na celu poprawę czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

• współorganizacja uroczystości i  imprez

• stała współpraca z innymi instytucjami i placówkami oświatowo- kulturalnymi na terenie gminy i poza nią

• stała współpraca z Radą Rodziców

• organizowanie nagród książkowych dla uczniów na koniec roku szkolnego

• stała współpraca z wydawcami i dystrybutorami książek

-Szkolna biblioteka realizuje projekt "Książki naszych marzeń" zorganizowany przez MEN.

- w bibliotece realizowane są lekcje biblioteczne w różnych formach: czytanie książek, konkursy plastyczne, warsztaty, biblioterapia,

- podejmuje się współpracę z Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej a w szczególności z punktem filialnym w Brodach. - spotkania odbywają się w Filii w Brodach oraz naszej szkolnej bibliotece. Zajęcia prowadzone są we współpracy mgr Moniki Gunia oraz mgr Marcina Wcisło oraz nauczycieli edukacji zintegrowanej naszej szkoły

- współpraca z Niepublicznym przedszkolem w Brodach

SPOTKANIE Z BIBLIOTEKĄ

W poniedziałkowy poranek do naszej szkoły zawitał p. Marcin Wcisło, bibliotekarz pracujący w kalwaryjskiej Bibliotece Publicznej. Zapoznał on uczniów klasy pierwszej z wierszami Jana Brzechwy. Dzieci z uwagą słuchały prezentowanych wierszy
a niektóre same recytowały je z pamięci.

Dziękujemy panu Marcinowi za lekcję:-)

Biblioteka jako SCI

Biblioteka szkolna jest w pełni skomputeryzowana. Wszystkie zbiory zostały wprowadzone do katalogu komputerowego oraz zaopatrzone w kody kreskowe. Pracujemy w systemie MOL OPTIVUM. Gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów realizowane przy pomocy systemu bibliotecznego oraz czytnika kodów, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Do dyspozycji czytelników pozostają trzy komputery z dostępem do sieci.
W przyszłości planowane jest opublikowanie katalogu naszej biblioteki i umożliwienie czytelnikom korzystania ze zbiorów za pomocą strony www.mol.pl.

Drugie Życie Książki

„Książki są tylko lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”
Carlos Louis Zafon

W bezgotówkowej wymianie książek może wziąć udział każdy – wystarczy przynieść chociaż 1książkę, koniecznie w dobrym stanie.  Akcja trwa od 1 marca do końca kwietnia br .

Wymiana książek poszerza czytelnicze horyzonty, pozwalając zamienić publikacje już przeczytane, mniej przydatne czy nietrafione na szukane od dawna lub zupełnie nieoczekiwane pozycje. Podarowanie drugiego życia książkom jest przyjemne i bardzo proste!

Niniejszy regulamin

określa warunki akcji Drugie Życie Książki, polegające na bezgotówkowej wymianie książek pomiędzy uczestnikami wydarzenia.

§ 1

Wydarzenie organizowane jest przez Bibliotekę Szkolną przy Zespole Szkół nr 2 w Brodach.

§ 2

Podstawowe zasady akcji Drugie Życie Książki, to:

1.                  Podczas akcji Drugie Życie Książki następuje jedynie, tylko i wyłącznie WYMIANA książek. Wszelkie transakcje gotówkowe są niedopuszczalne.

2.             Książki, które nie zostaną wymienione,  zostaną przekazane do Biblioteki Szkolnej jako dar.

3.             Należy przynosić jedynie książki, które nie są zniszczone.

4.             Każdy uczeń naszej szkoły może wypożyczyć interesującą go książkę, pod warunkiem, że ją zwróci.

Gotowi na małe przemeblowanie w Waszych biblioteczkach?

Startujemy już 1-go marca :)

LEKCJE BIBLIOTECZNE

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej a głównie punktem filialnym w Brodach, w naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny gościł pan mgr Marcin Wcisło. Bibliotekarz prowadzi ciekawe zajęcia. Prezentuje ciekawe nowości czytelnicze, czyta wybrane fragmenty książek, rozmawia z uczniami na tematy bliskie uczniom oraz prowadzi warsztaty.

Dziękujemy za stałą współpracę:-)