Wpisany przez admin

Ta, co nie zginęła

10 listopada zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Z powagą, w ciszy i w skupieniu przysłuchiwaliśmy się pieśniom i poezji patriotycznej wzbogaconej muzyką. Utrwaliliśmy ważne wiadomości związane z obchodzonym świętem. Akademię przygotowali uczniowie klasy IIb  gimnazjum pod kierunkiem pani Barbary Moskały. Wystąpiły też dzieci ze świetlicy środowiskowej przygotowane przez pana Jaskiernego.

Korzystajmy z wolności w dobrym celu!

WIĘCEJ ZDJĘĆ

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Wspominamy je na pamiątkę wyzwolenia Polski ze 123-letniej niewoli Rosji, Prus i Austrii. Wydarzenie to dokonało się w 1918 roku, kiedy dobiegła końca I wojna światowa. Nasi zaborcy zostali pokonani przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W tym dniu Józef Piłsudski otrzymał dowództwo na Wojskiem Polskim, a w dniach następnychpowierzono mu pełnię władzy i godność Naczelnika Państwa.

Tak oto Polacy otrzymali szansę odbudowania własnego, niepodległego państwa. Polaków tamtej epoki cechował ogromny patriotyzm, pielęgnowany w rodzinach, w literaturze i sztuce, w pieśniach i obyczajach. Miłość do Ojczyzny, pobudzana męczeństwem i przelewem krwi w jej obronie, sprawiła, że nie ulegliśmy wynarodowieniu, że zawsze dążyliśmy do odzyskania własnego, niezależnego państwa. Jako oficjalne święto państwowe uznano 11 listopada dopiero mocą ustawy z 23 kwietnia 1937 r. Świętowanie 11 listopada w czasie II wojny światowej i w czasach komunistycznych było zakazane. Przywrócono je dopiero w wolnej ojczyźnie w 1989 roku.