Odblaskowa szkoła

     W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach zgłosiła swój udział w konkursie o tematyce bezpieczeństwa na drodze pt. „Odblaskowa szkoła” organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.  Daje on możliwość  wskazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo uczniów zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.  Jego celem jest również promowanie inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Szkoła realizować będzie ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.

      W ramach udziału w akcji odbywać się będą intensywne działania w różnym zakresie m.in. Wszyscy uczniowie „świecić” będą przykładem nosząc kamizelki odblaskowe podczas wyjść i wycieczek. Dla młodszych wychowanków zorganizowany będzie konkurs plastyczny, a dla starszych test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. We wszystkich klasach  powstają gazetki promujące noszenie odblasków i bezpieczne poruszanie się po drodze. Wychowankowie SP w Brodach  aktywnie uczestniczyć będą w prelekcjach z przedstawicielami policji, a na zajęciach edukacyjnych oraz dodatkowych poruszane będą tematy o bezpieczeństwie.

Konkurs „Odblaskowa Szkoła” to nie tylko rywalizacja uczniów, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo najmłodszy„Kto na drodze chce być bezpieczny wie, że odblask jest konieczny”! Z takim hasłem oraz innymi, z transparentami w rękach, w kamizelkach 22 października br. uczniowie z klas IIIb wraz z wychowawcą wyruszyli na wycieczkę w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Głównym celem akcji było promowanie bezpiecznych zachowań pieszych na drodze poprzez używanie kamizelek i innych elementów odblaskowych, a także zwrócenie uwagi mieszkańcom  na konieczność korzystania z nich. Uczniowie rozdawali listy pieszym oraz elementy odblaskowe. W akcji nie zabrakło również pana  policjanta, który zatrzymywał kierowców, a uczniowie wręczali im samodzielnie napisane listy, w których apelowali o bezpieczną i rozsądną jazdę oraz zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu szkół.

Przeprowadzona akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców wsi, którzy gratulowali pomysłu. Miejmy nadzieję, że utrwali ona pieszym na zawsze nawyki stosowania odblasków na drodze, zwłaszcza po zmroku, a kierowcom rozwagę w czasie podróży. W środę 30 października br. w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” uczniowie klas 0-III mieli okazję gościć w szkole dzielnicowego mł. asp. Pana Dominika Ochmana z Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas spotkania P. Policjant przypominał najmłodszym uczniom naszej szkoły o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas przemieszczania się po drogach oraz o obowiązku noszenia przez dzieci odblasków. P. Policjant zaprezentował również elementy swojego stroju służbowego oraz sprzęt niezbędny w codziennej pracy. Uczniowie mieli okazję zadać Panu Policjantowi wiele pytań dotyczących bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym oraz zadań, które na co dzień wykonuje.Koordynatorzy akcji:

mgr Katarzyna Kwaśnica
mgr Jacek Wojewodzic