Warsztaty profilaktyczne „Stres- jak radzić sobie z trudnymi emocjami?”

28 i 29 września 2021 r. w naszej szkole odbyły się Warsztaty profilaktyczne pt. „Stres- jak radzić sobie z trudnymi emocjami”.
W warsztatach prowadzonych przez panią Julię Kulik z Polskiego Centrum Profilaktyki wzięły udział klasy 4, 5a, 5b,  6, 7, 8a i 8b. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością.

Prowadząca zwróciła uwagę uczniów na fakt, iż do dobrego funkcjonowania niezbędne jest radzenie sobie z emocjami. Wyrażenie emocji jest kluczowe dla utrzymania równowagi psychicznej i fizycznej. Brak odpowiedniego wyrażania emocji powoduje pogłębianie się stresu, a nawet depresję. Dlatego tak ważne jest nieskrywanie emocji, jeśli czujemyj złość lub gniew należy zrobić coś, by to z siebie wyrzucić. Oczywiście, należy zrobić to tak, by nie krzywdzić siebie lub innych. Można rozładować je np. podczas wysiłku fizycznego, ćwiczeń.

Jeśli chcemy nauczyć się rozumieć emocje,  powinniśmy zacząć je analizować, żeby wiedzieć, jakie sytuacje wywołują w nas konkretne odczucia.

Oto, kilka propozycji , jak oswajać emocje:

Zauważ – nie uciekaj przed emocjami, zauważ, co się z Tobą dzieje.
Zauważ, czy to są myśli czy może uczucia w ciele.

Nazwij – spróbuj nazwać to, co właśnie odczuwasz: radość, smutek, szczęście, wściekłość, coś innego. Nie musisz tego nazywać precyzyjnie, możesz to opisać lub użyć metafory. Nazwij też to, co czujesz w ciele – ucisk w piersiach, coś się przewraca w żołądku. Bardzo często silnym emocjom towarzyszą odczucia w ciele. Naucz się, jak reaguje Twoje ciało.

Poczuj – pozwól sobie przez chwilę zatopić się w tym, co czujesz. Pobyć z tym. To pozwoli zrozumieć Ci lepiej swoją emocję, a także da Ci czas na jej stopniowe uspokojenie lub oswojenie się z nią.

Wyraź – ukrywanie emocji i udawanie, że nic nas nie rusza, to prosta droga do kłopotów emocjonalnych i życiowych. „Zamiatanie” emocji pod dywan niczego nie rozwiązuje, nie przynosi ulgi. Może natomiast przynieść depresje czy kłopoty z funkcjonowaniem takie jak np. kłopoty ze snem.  Postaraj się wyrażać swoje emocje adekwatnie do tego czujesz. Jeśli czujesz wściekłość, złość czy smutek – pozwól sobie na to. Wykrzycz to, uderz w poduszkę, idź pobiegać lub na siłownię. Znajdź swój sposób na to. To samo dotyczy innym emocji, także tych pozytywnych.

Działaj – chodzi o to, by wyciągnąć wnioski z przeżywanych emocji, uczyć się siebie. By tworzyć swój własny elementarz zarządzania swoimi emocjami. Jeśli jest coś, co możesz zrobić, co sprawi, że Twoja emocja zostanie szybciej oswojona lub głębiej przeżyta, to warto to zrobić. Możesz też skupić się na działaniach, które pomogą Ci w przyszłości, np. jeśli już wiesz, że coś konkretnego wywołuje w Tobie niepokojącą Cię emocję, to może możesz się do Tego przygotować.


Dorota Węgrecka-Wójcik