Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2021

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.”

/Leonardo da Vinci/

Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego,  ma ono  zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem przewodnim: „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”.

Temat ten został wybrany w globalnym głosowaniu członków, interesariuszy i sympatyków Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ponieważ świat jest coraz bardziej spolaryzowany, bardzo bogaci stają się bogatsi, a liczba ludzi żyjących w ubóstwie jest wciąż zbyt wysoka. Temat ten podkreślił, że dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego pozostaje nierówny, przy czym 75% do 95% osób z zaburzeniami psychicznymi w krajach o niskich i średnich dochodach w ogóle nie mają dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Nie jest tajemnicą, że człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, z ograniczeniami zewnętrznymi i ma większą motywację do samorozwoju. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Naszym  zadaniem jest także wspieranie tworzenia pozytywnego i otwartego na wychowanka i jego potrzeby klimatu, który jest warunkiem koniecznym dla stworzenia atmosfery i kultury przyjaznej i wzmacniającej dobre strony każdego ucznia. W codziennej pracy staramy się wspierać uczniów w rozwijaniu ich umiejętności życiowych pomocnych w dalszym rozwoju oraz w radzeniu sobie z wszelkimi trudnościami.

Nasi uczniowie również wpisali się w obchody tego święta. W ramach szkolnej kampanii przygotowano gazetki profilaktyczno – edukacyjne nt. „Jak  dbać o kondycję psychiczną?”, prowadzono rozmowy kierowane i pogadanki z uczniami, wykonano plakietki ze wzmacniającymi i motywującymi hasłami i cytatami, które następnie rozdano wśród społeczności szkolnej. Wychowankowie  mieli za zadanie odkryć w sobie mocną stronę, ale również  dostrzec w innych pozytywną cechę, wręczając tej osobie plakietkę z odpowiednim hasłem. Głównym celem tych działań było wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w tegoroczne obchody, towarzyszył im uśmiech i pozytywna energia.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dla Uczniów i rodziców mówiących o tym jak dbać o zdrowie psychiczne.

Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?

– znajdź czas na zabawę/ rozmowę z dzieckiem

– zachęcaj i wspieraj swoje dziecko w działaniach

– pozwalaj uczyć się na konsekwencjach ich działań

– doceniaj wysiłek, nie samo osiągnięcie

– bądź obecny

– bądź cierpliwy

– dbaj o odpoczynek/relaks dziecka

– zachęcaj do zabawy i ćwiczeń

– akceptuj pomyłki

– modeluj zdrowe zachowania

– zachęcaj dziecko do pokazywania, rozmawiania o emocjach

– dbaj o rutynę

– słuchaj aktywnie

Jak pozostać w dobrym zdrowiu psychicznym?

Kilka porad:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
– poprawia koncentrację oraz sprawność intelektualną
– poświęć co najmniej 30 minut dziennie na bycie aktywnym
 (spacer z psem, jazda na rowerze, piłka nożna, taniec itp.)
– dzięki niej mija znużenie i zmęczenie

MARZENIA, PLANY, CELE
– życie pozbawione celu i marzeń jest nudne
– marz!
– wyznaczaj cele duże i małe
– realizuj je!

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE
– pełnowartościowe i regularne posiłki
– odpowiednie nawodnienie (2 litry płynów dziennie)
– jedz powoli, nie spiesz się
– spożywaj posiłki z rodziną
– fast foody i energetyki nie są zdrowym jedzeniem

EMOCJE
– ciesz się z drobnych rzeczy, sukcesów, sytuacji
– mów o tym co czujesz, nie duś w sobie emocji
– nie bój się powiedzieć, że kogoś nie lubisz lub, że jest dla ciebie ważny
– nie ma złych emocji tylko trudne (złość, smutek, strach)
INNI LUDZIE
– otaczaj się ludźmi z pozytywnym nastawieniem do świata
– unikaj osób, które Cię drażnią np. są złośliwe lub agresywne
– unikaj pesymistów, marud, narzekaczy
– utrzymuj realne kontakty z ludźmi, rozmawiaj z nimi
– uśmiechaj się

ZDROWY SEN
– odpowiednio długi (6-8 godzin) nieprzerwany
– w zaciemnionym pomieszczeniu
– brak snu zwiększa problemy z koncentracją, ma wpływ na rozdrażnienie i nastawienie do kolejnego dnia.

POMOC
– nie bój się o nią prosić
– porozmawiaj z zaufaną osobą dorosłą
116 111- tam możesz anonimowo porozmawiać o problemach


Dorota Węgrecka-Wójcik