Kampania społeczna „Mała książka- wielki człowiek”

28 października i 4 listopada 2021 r. w bibliotece odbyły się zajęcia, podczas których pierwszoklasiści poznali opowiadanie o sówce Salomonce?i jeden z powodów dla których warto się wysypiać i chodzić do szkoły ?. Pierwszaki z wielkim zapałem przystąpiły również  do tworzenia sów z masy plastycznej. Na koniec zajęć czekała ich niespodzianka w postaci wyprawki czytelniczej  „Pierwszego abecadła”.

Jest to kolejna odsłona kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:

Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)
Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”
Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)
Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”)
Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”
Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
Danuta Wawiłow „Spacer”
Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”
Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”
Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”
Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – BolognaRagazzi Award). Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.