„Poznaj Polskę” – wycieczka klas II i III do Wieliczki

7 grudnia uczniowie klasy II i III wzięli udział w wycieczce w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Uczniowie zwiedzili wpisaną na światową listę UNESCO zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce, będącą jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Wraz z przewodnikiem przemierzali trasę turystyczną pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”. Zwiedzanie rozpoczęło się na Powierzchni w Szybie Ignacego Paderewskiego, skąd uczniowie udali się na poziom I, pokonując 320 stopnie w dół. Łącznie trasa liczy ich 800, co jest nie lada wyzwaniem i wielką przygodą. Dzieci poznały historię i tajemnice Kopalni. Po drodze udało im się obudzić Soliludka, który opowiadał o Skarbniku i o życiu innych Soliludków, na chwilę przenosząc dzieci w świat kopalnianej baśni. Wyprawa zakończyła się spotkaniem ze Skarbnikiem, który przeprowadził ciekawe zabawy i quiz. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz solankowe lizaki. Po zakończeniu zwiedzania mogły odpocząć, jedząc pyszny obiad w podziemnej restauracji.Następnym punktem programu było Muzeum Żup Krakowskich – Zamek Żupny, w którym dzieci mogły zobaczyć najpiękniejszą wystawę światowej klasy naczyń przyprawowych, głównie solniczek. Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, a kolekcję zalicza się do jednej z najcenniejszych na świecie. Dzieci zobaczyły także Salę Gotycką, gdzie poznały odrobinę historii związanej z Zamkiem Żupnym. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Wyjazd umożliwił dzieciom praktyczne odkrywanie historii i zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Uczniowie wrócili do domów zadowoleni, z głowami pełnymi niesamowitych opowieści i wrażeń.


Tekst: Małgorzata PocielejFoto: Damian Kaczmarczyk o. Tomasz