Wyjście do teatru

Kolaż zdjęć - wstęp teatru

6 maja uczniowie klasy 6 i 7 mieli okazję obejrzeć spektakl „MentorKA” według tekstu Jana Aleksandra Fredry w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Działający przy CKiST Teatr Bustrophedon dał wspaniały popis umiejętności aktorskich, a warto wspomnieć, że w jedną z postaci wcieliła się uczennica naszej szkoły- Zofia Janiczak z klasy 7.

Tytuł sztuki, ze względu na obsadę i świeże spojrzenie został lekko zmodyfikowany na wdzięczną nazwę: „MentorKa”. Reżyserią zajął się Mirosław Płonka.

Spektakl zaprezentował wyobrażenie dwóch skrajnie różnych kobiecych charakterów, uwikłanych w farsę miłosną, zwieńczone potężną dawką humoru. Bustrophedon z jednej strony przedstawił Władysławę – fankę wszelakich zabaw, wydatków i flirtów salonowych (poza salonowych również), z drugiej zaś Wiesławę – urodzoną sensatkę, spokojną duszę zakochaną w książkach… Władysławie grozi ubóstwo, Wiesławie nieszczęśliwa miłość, udaje im się jednak znaleźć wspólne rozwiązanie swoich problemów. Kobiety postanawiają porzucić dotychczasowe zachowanie i przyjąć wzajemnie swoje charaktery. A więc… Wiesława staje się Władysławą, a Władysława przyjmuje postać Wiesławy. Rzecz dzieje się zgodnie z genialnym planem wymyślonym w jednej chwili i opartym na pięciu słowach: „Pani Rozamunda jedzie na Wołyń”. Kim jest Pani Rozamunda? Czy rzekomo „genialny” plan zakończy się sukcesem? I czy miłośniczka zabaw jest w stanie zamienić się w spokojną filomatkę i odwrotnie?[1] Odpowiedzi na te pytania uczniowie poznali w czasie spektaklu pilnie angażując się w śledzenie losów bohaterek.


[1] Źródłó: https://www.wadowiceonline.pl (dostęp z dnia 6 maja 2022)