Narodowe czytanie 2022

Uczniowie podczas Narodowego czytania

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej pt. „Narodowe Czytanie”. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i polega na publicznym odczytywaniu obszernych fragmentów dzieł literackich.

Tegoroczną lekturą akcji zostały „Ballady i Romanse”, które zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. 6 września zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie klas 4-8 wysłuchali utworów „Pan Twardowski” oraz „Powrót Taty”. W rolę lektorów wcielili się uczniowie klasy 5 i 7. Chętnych do zapoznania się z pozostałymi wierszami cyklu zapraszamy do biblioteki szkolnej lub na https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse/ .