Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2022

Kolaż zdjęć - Dzień zrdowia psychicznego w naszej szkole

„Wyzwolenie człowieka zaczyna się od wewnątrz”.

Józef Tischner

Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego,  ma ono  zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem przewodnim: „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne, przedłużające się konflikty, przemoc i sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu; oszałamiające 84 miliony ludzi na całym świecie zostało przymusowo przesiedlonych  w 2021 r.

Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią barierę dla integracji społecznej i dostępu do właściwej opieki, co ważne wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat tego, jakie interwencje profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego działają, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do robienia tego.

W ramach szkolnej kampanii przygotowano gazetki profilaktyczno – edukacyjne nt. „Jak  dbać o kondycję psychiczną?”, prowadzono rozmowy kierowane i pogadanki z uczniami, wykonano plakietki ze wzmacniającymi i motywującymi hasłami i cytatami, które następnie rozdano wśród społeczności szkolnej. Wychowankowie  mieli za zadanie odkryć w sobie mocną stronę, ale również  dostrzec w innych pozytywną cechę, wręczając tej osobie plakietkę z odpowiednim hasłem. Głównym celem tych działań było wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w tegoroczne obchody, towarzyszył im uśmiech i pozytywna energia.

Zdrowie psychiczne to także temat przewodni szkolnego konkursu profilaktycznego :”Dbam o zdrowie psychiczne”. Prace konkursowe w postaci plakatów można zgłaszać do końca października 2022 r. do biblioteki szkolnej.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dla Uczniów i rodziców mówiących o tym jak dbać o zdrowie psychiczne.

Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?

 • znajdź czas na zabawę/ rozmowę z dzieckiem
 • zachęcaj i wspieraj swoje dziecko w działaniach
 • pozwalaj uczyć się na konsekwencjach ich działań
 • doceniaj wysiłek, nie samo osiągnięcie
 • bądź obecny
 • bądź cierpliwy
 • dbaj o odpoczynek/relaks dziecka
 • zachęcaj do zabawy i ćwiczeń
 • akceptuj pomyłki
 • modeluj zdrowe zachowania
 • zachęcaj dziecko do pokazywania, rozmawiania o emocjach
 • dbaj o rutynę
 • słuchaj aktywnie

Jak pozostać w dobrym zdrowiu psychicznym?

Kilka porad:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

 • poprawia koncentrację oraz sprawność intelektualną
 • poświęć co najmniej 30 minut dziennie na bycie aktywny (spacer z psem, jazda na rowerze, piłka nożna, taniec itp.)
 • dzięki niej mija znużenie i zmęczenie

MARZENIA, PLANY, CELE

 • życie pozbawione celu i marzeń jest nudne
 • marz!
 • wyznaczaj cele duże i małe
 • realizuj je!

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

 • pełnowartościowe i regularne posiłki
 • odpowiednie nawodnienie (2 litry płynów dziennie)
 • jedz powoli, nie spiesz się
 • spożywaj posiłki z rodziną
 • fast foody i energetyki nie są zdrowym jedzeniem

EMOCJE

 • ciesz się z drobnych rzeczy, sukcesów, sytuacji
 • mów o tym co czujesz, nie duś w sobie emocji
 • nie bój się powiedzieć, że kogoś nie lubisz lub, że jest dla ciebie ważny
 • nie ma złych emocji tylko trudne (złość, smutek, strach)

INNI LUDZIE

 • otaczaj się ludźmi z pozytywnym nastawieniem do świata
 • unikaj osób, które Cię drażnią np. są złośliwe lub agresywne
 • unikaj pesymistów, marud, narzekaczy
 • utrzymuj realne kontakty z ludźmi, rozmawiaj z nimi
 • uśmiechaj się

ZDROWY SEN

 • odpowiednio długi (6-8 godzin) nieprzerwany
 • w zaciemnionym pomieszczeniu
 • brak snu zwiększa problemy z koncentracją, ma wpływ na rozdrażnienie i nastawienie do kolejnego dnia.

POMOC

 • nie bój się o nią prosić
 • porozmawiaj z zaufaną osobą dorosłą
 • 116 111- tam możesz anonimowo porozmawiać o problemach