Wycieczka klasy III do Suchej Beskidzkiej

Zdjęcie klasowe z zamkiem w tle

W dniu 8 listopada klasa III wybrała się na wycieczkę do Suchej Beskidzkiej, aby poznać tajemnice Zamku Suskiego, który ze względu na podobieństwo do krakowskiego zamku królewskiego zwany jest “Małym Wawelem”.

Na zamku powitała nas Pani Przewodnik i udaliśmy się do Sali Rycerskiej. Poznaliśmy historię zamku i jego dawnych właścicieli, ubarwioną wspaniałymi legendami. Następnie udaliśmy się do Sali Herbowej, gdzie usłyszeliśmy o duchu zamieszkującym komnaty Suskiego Zamku, czyli Białej Damie. Podobno nocą można zobaczyć, jak przechadza się po krużgankach. Nam na szczęście nie udało się jej spotkać!

Pani Przewodnik pokazała nam cenne, odrestaurowane eksponaty, należące do właścicieli suskich dóbr: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich.

Wzięliśmy także udział w warsztatach muzealnych na temat “Ginących zawodów”, takich jak repasaczka, druciarz czy cyrulik. Dzieci miały okazję poznać zapomniane już zawody, istniejące zarówno na wsi, jak i w mieście. Mogły także wcielić się w garncarzy, lepiąc własnoręcznie naczynia z masy samoutwardzalnej.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Kultury, gdzie obejrzeliśmy film “Nel i tajemnica Kurokota”. Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci i pełni pozytywnych wrażeń.

Małgorzata Pocielej