Dzień Roweru

kolorowanki - wymarzony rower

19 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego świętowaliśmy w szkole Dzień Roweru. Dla każdego kto zdecydował się dzisiaj na taki środek transportu czekała niewielka, słodka nagroda.

„Nietrudno zgodzić się ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, że rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Może służyć jako narzędzie rozwoju, a także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej czy sportu. Synergia między rowerem a jego użytkownikiem sprzyja kreatywności i zaangażowaniu społecznemu. Używanie roweru wpływa też na polepszenie świadomości dotyczącej lokalnego środowiska. Rower jest symbolem zrównoważonego transportu. Jazda na nim kojarzy się z pozytywnym działaniem, które sprzyja zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma dobry wpływ na klimat. Nic dziwnego, że jeden z najpopularniejszych środków transportu na świecie, używany codziennie na każdym kontynencie przez społeczeństwa o różnym statusie i zamożności, zasłużył na swoje święto. 12 kwietnia 2018 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o obchodzeniu 3 czerwca święta – Światowego Dnia Roweru. Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju. Zachęca również do upowszechnienia używania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa, jako środka wzmacniającego zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie. Ze względu na liczne zalety rower stał się wiernym przyjacielem człowieka i środowiska. Z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, 13 bezpośrednio powiązanych jest z rowerem. Dotyczy to zwłaszcza Celu 13. mówiącego o pilnej konieczności podejmowania działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. Niezależnie od tego, czy twoim celem jest dbanie o zdrowie, kondycję, odpowiedzialna konsumpcja czy ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i hałasu, jazda na rowerze to zawsze dobry wybór”*.
Źródło: Światowy Dzień Roweru – pakiet edukacyjny | EKO Kalendarz

Link to filmu: https://youtube.com/shorts/g9vXoQvjak0