Dzień Patrona Szkoły

Kolaż zdjęć z Dnia Patrona Szkoły cz 4

23 maja 2024 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły – Janusza Korczaka. To szczególne wydarzenie zgromadziło całą społeczność szkolną: Dyrekcję, Nauczycieli oraz Uczniów, którzy wspólnie oddali hołd jednemu z największych pedagogów i obrońców praw dziecka.

Uczniowie klas siódmych wraz z  młodszymi kolegami zaprezentowali wzruszający spektakl. Na początku przypomnieliśmy sobie życie i działalność Starego Doktora, następnie uczniowie  wygłosili „Prośbę dziecka”, a piątoklasistki pięknie odtańczyły żydowski taniec, który wzbudził szczególne zainteresowanie oglądających.  Melodia zagrana na saksofonie przez Olka z klasy piątej dodała przedstawieniu niezwykłego uroku. Szczególne wzruszenie wzbudziła scenka pokazująca Janusza Korczaka prowadzącego dzieci w ich ostatnią drogę. Występ był pełen emocji dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodych aktorów i został przez oglądających nagrodzony brawami.

Warto dodać, że oprócz akademii, można było obejrzeć wystawę prezentującą dzieje Żydów polskich, wybitne postacie tego narodu, a także historię Żydów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Akademię zakończyła Pani Dyrektor, która przypomniała, że warto pielęgnować idee głoszone przez Janusza Korczaka, wcielać je w życie i starać się być po prostu dobrymi ludźmi.

Aby utrwalić wiedzę o naszym patronie, każda klasa otrzymała na koniec zestaw pytań konkursowych do rozwiązania. Najlepsi znawcy życia Janusza Korczaka zostaną nagrodzeni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia – nauczycielom – paniom Marii Garlacz, Izabeli Budzowskiej, Dorocie Węgreckiej-Wójcik oraz uczniom klas 7 a, 7b i dzieciom z młodszych klas, które gościnnie wzięły udział w akademii. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mogliśmy godnie uczcić pamięć Janusza Korczaka i przypomnieć sobie, jak ważne są wartości, które nam przekazał.

Dorota Kasprzyk, Jacek Wojewodzic