Siódmoklasiści na Lubelszczyźnie

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku uczniowie klas 7a i 7b mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce na Ziemię Lubelską. Pod opieką wychowawców oraz przewodników, młodzież zwiedziła malownicze zakątki regionu, poznając jego historię, kulturę i przyrodę. Wycieczka obejmowała wizyty w Ujeździe, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Puławach i Sandomierzu, a także warsztaty przyrodnicze w Młynie Hipolit.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w zamku Krzyżtopór, jednym z najciekawszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Uczniowie byli zachwyceni potężnymi murami i bogatą historią tego miejsca. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem pozwoliło nam poznać wiele ciekawostek na temat dawnego życia na zamku oraz jego unikalnych rozwiązań architektonicznych.

Drugim przystankiem na trasie wycieczki był Kazimierz Dolny, urokliwe miasteczko nad Wisłą, słynące z renesansowej architektury i artystycznej atmosfery. Uczniowie mieli okazję zwiedzić rynek z charakterystycznymi kamienicami, a także wspiąć się na basztę zamkową, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Wisły.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Puławy, miasto pełne historii i kultury. W programie znalazła się wizyta w Pałacu Czartoryskich, gdzie młodzież mogła podziwiać zarówno architekturę budynku, jak i piękny park otaczający rezydencję.  Po drodze udało się wstąpić do Nałęczowa, gdzie zobaczyliśmy Muzeum Stefana Żeromskiego oraz park zdrojowy. Następnie uczestnicy udali się do Młyna Hipolit, gdzie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych.

Ostatniego dnia wycieczki siódmoklasiści zwiedzili Sandomierz, jedno z najstarszych miast w Polsce, pełne zabytków i urokliwych uliczek. W programie zwiedzania znalazła się katedra sandomierska, Ratusz oraz słynne podziemia miejskie. Uczniowie byli zachwyceni również spacerem po bulwarach wiślanych oraz widokiem z Bramy Opatowskiej.

Wycieczka klas 7a i 7b na Ziemię Lubelską była niezwykle udana. Siódmoklasiści nie tylko poznali wiele ciekawych miejsc i zdobyli nową wiedzę, ale także spędzili miło czas na świeżym powietrzu, zacieśniając więzi koleżeńskie. Z pewnością na długo pozostanie ona w pamięci wszystkich uczestników jako wyjątkowe przeżycie.