Dbamy o głowy! Relacja ze Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Logo Dbamy o głowy! Relacja ze Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

W naszej szkole po raz kolejny udowodniliśmy, że zdrowie to nie tylko sprawność fizyczna, ale także to, co dzieje się w naszych myślach i emocjach.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zorganizowaliśmy cykl wydarzeń, które pokazały, jak ogromny potencjał drzemie w naszych uczniach:

Sztuka, która leczy dusze

Korytarze szkolne zamieniły się w prawdziwą galerię sztuki, dzięki konkursowi plastycznemu. Uczniowie w swoich pracach starali się przelać na papier sposoby na radzenie sobie ze stresem, wagę przyjaźni oraz to, jak dbać o wewnętrzny spokój. Wybór laureatów był niezwykle trudny, ponieważ każda praca niosła ze sobą głęboki przekaz i ogromną wrażliwość.

Emocje na scenie

Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam scenki teatralne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role, odgrywając sytuacje z życia codziennego. Dzięki ich grze aktorskiej mogliśmy zobaczyć:

  • „Szkołę emocji” odegraną przez uczniów klasy VI, gdzie uczyliśmy się rozpoznawać i radzić sobie z emocjami.
  • „Słowa, które ranią – gesty, które leczą”, spektakl zaprezentowany w wydaniu klasy VII, podczas którego mogliśmy odczuć moc wypowiadanego słowa, jakie czasem potrafi zranić bardziej, niż cios, a jedno dobre słowo potrafi uleczyć.
  • „Nie musisz być idealny”, to ujrzenie odzwierciedlenia zjawiska presji, stresu i potrzeby wsparcia emocjonalnego wśród nastolatków – mistrzowsko zagrany przez uczniów klasy VIII, w których drzemie ogromny potencjał aktorski.

Mottem przewodnim wszystkich trzech spektakli było: „Zdrowie psychiczne to nasza wspólna sprawa!”.

Radość i pasja, z jaką dzieci podeszły do warsztatów teatralnych, były zaraźliwe – cała społeczność szkolna była pod ogromnym wrażeniem ich kreatywności!

Warsztaty profilaktyczne

Odbył się cykl warsztatów profilaktycznych poprowadzonych przez psychologa szkolnego.

Głównym celem zajęć było podniesienie świadomości uczniów na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz przełamywanie tabu związanego z korzystania z pomocy specjalistów. Podczas spotkań uczestnicy:

  • Poznali skuteczne techniki radzenia sobie z codziennym stresem i napięciem, metody praktycznej redukcji tegoż napięcia emocjonalnego, poprzez przykłady ćwiczeń oddechowych, relaksację, fototerapię, muzykoterapię, animaloterapię i bajkoterapię.
  • Rozmawiali o tym, jak dbać o higienę cyfrową i odpowiedni odpoczynek.
  • Dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o wsparcie w sytuacjach kryzysowych.

Wspólnie uczyliśmy się empatii oraz uważności na potrzeby własne i innych. Wyjątkowa nagroda i prezentacja dla rodziców

Uczestnicy warsztatów teatralnych otrzymali nagrody, które wywołały mnóstwo uśmiechów: za zajęcie I. I II. Miejsca – pizza na dowóz do szkoły, a zwycięzcy za miejsce I. wygrali: wspólne wyjście do restauracji na pizzę! Była to świetna okazja do integracji i świętowania sukcesu w luźnej, radosnej atmosferze.

Jednak to nie koniec wyróżnień. Prezentacja nagrodzonych prac oraz występy zwycięzców odbyły się podczas wywiadówki dla rodziców. Był to wzruszający moment, w którym dorośli mogli zobaczyć świat oczami swoich dzieci i docenić ich dojrzałość w podejmowaniu tak ważnych tematów.

„To był niesamowity tydzień. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie rozmawiają o emocjach i potrafią wspierać się nawzajem.”

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, w szczególności Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, zabezpieczające ufundowanie wymarzonych nagród.

I pamiętajcie!

Dbanie o kondycję psychiczną jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne!

 O zdrowie psychiczne dbamy codziennie, nie tylko od święta!