Odblaskowa Szkoła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monikę Gunię   

„ODBLASKOWA SZKOŁA w BRODACH”

 

Już po raz czwarty w naszym województwie ruszyła akcja „Odblaskowa szkoła”. Organizatorami konkursu są:

·         Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

·         Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

·         Małopolskie Kuratorium Oświaty, 

·         Małopolski Urząd Wojewódzki,

·         Małopolski Urząd Marszałkowski.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów
w elementy odblaskowe.

Dokładny regulamin konkursu można znaleźć na stronie:

http://malopolska.policja.gov.pl/sites/default/files/users/user929/regulamin_odblaskowa_szkola_2013.pdf

Jednym z założeń konkursu jest zorganizowanie przez szkołę happeningu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Właśnie taka akcja miała miejsce w naszej szkole.

Zaprosiliśmy na nasze spotkanie policjantów z wadowickiej policji w osobach pani Katarzyny Hermy i pana Pawła Migdałka, którzy przygotowali dla uczniów niezwykle ciekawą prelekcję na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Następnie zaprezentowali się uczniowie strońskiej podstawówki. Drużyna występująca w turnieju BRD przedstawiła pokaz bezpiecznej jazdy na rowerze, a że to potrafią niech świadczy o tym fakt, iż zawodnicy ci w roku 2012 zdobyli Mistrzostwo Polski w turnieju BRD oraz V miejsce w Europie! Uczniowie z wypiekami na ustach obserwowali popisy rowerowych mistrzów, kto wie, być może któryś z nich za kilka lat pójdzie w ślady starszych kolegów.

Na spotkaniu zostały wręczone również dyplomy i nagrody za udział w konkursie o wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz konkursie plastycznym.

Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za udział i wsparcie akcji organizowanej przez naszą szkołę.

Oglądaj zdjęcia

Bezpieczeństwo – ważna rzecz.

We wrześniu i październiku 2013r. uczniowie klasy II brali udział w programie „Bądź bezpieczny na drodze”. W ramach tego programu  w czasie zajęć lekcyjnych realizowałam  treści edukacyjne związane z powyższą tematyką. Zawarte one były w bloku tematycznym „Jestem bezpiecznym użytkownikiem drogi” i obejmowały :

Ø  zasady poruszania się pieszych po drogach,

Ø  wyjaśnianie znaczenia zasad kodeksu drogowego,

Ø  znajomość podstawowych znaków drogowych ostrzegawczych, zakazu, nakazu oraz informacyjnych.

Dodatkowo dzieci  poszerzały swoje wiadomości  i umiejętności   poprzez wykonywanie różnorodnych zadań i ćwiczeń zawartych w książeczce  pt. „Klub bezpiecznego Puchatka”, które poprzedzone były projekcją filmu edukacyjnego o tym samym tytule. Było to min.  rysowanie  znaków drogowych, kolorowanie sygnalizatorów świetlnych, wykonanie makiety skrzyżowania, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek itp. Dopełnieniem powyższych działań była wycieczka na ulicę, spotkanie z policjantem, udział w apelu szkolnym  oraz udział w szkolnym konkursie plastycznym (wyróżnieni dla G. Pawlikowskiej i W. Michal

                         Wychowawca                          mgr Anna Góralczyk

 


BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Klasa I brała udział w akcji „Bądź bezpieczny na drodze”. W związku z tym zrealizowano następujące tematy :

- Wycieczka po najbliższej okolicy. Zatrzymywanie się przy przejściach dla pieszych, zapamiętywanie
napotkanych znaków drogowych, ćwiczenie prawidłowego przejścia przez pasy. Wymienienie się spostrzeżeniami ze spaceru po najbliższej okolicy.

- Odnalezienie w ćwiczeniach (Ćwiczenia, cz. A, Didasko) widzianych podczas wycieczki znaków drogowych. Tworzenie zbiorów znaków według określonego kryterium. Utrwalenie figur geometrycznych. Omówienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.
- Zabawa ruchowa SAMOCHODY – dzieci w parach są samochodami, poruszają się po sali przy piosence „Być kierowcą”. Gdy nauczyciel podniesie znak: przejście dla pieszych lub stop, samochody zatrzymują się. Gdy nauczyciel podniesie znak zakręt w prawo, samochody skręcają w prawo.
- Określanie kierunków: zabawy na orientacje
- Udział w happeningu i apelu szkolnym dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”.
- Wszyscy uczniowie posiadają przy plecakach odblaski.

Wychowawca                                   mgr   Marek Hordziej

 

  WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

 

 

 

 

Owoce i Warzywa w Szkole

 

 

Fundacja

     
      BLOG KLASY 3 SP   6 Gromada Zuchowa

      "Bractwo Tęczy"

Klasztor

     
BLOG KLASY 3 SP
2013-2016

 

BLOG KLASY 3A SP
2010-2013


 

blog lkasy 2b

BLOG KLASY 3B SP
2007-2010