Projekt edukacyjny uczniów gimnazjum

 

W Sali Weissa otwarta została wystawa pt. "Śladami Karola Malczyka. Twórczość artysty z Barwałdu Średniego w pracach plastycznych uczniów".  Autorami rysunków sepią i kolaży są uczniowie Gimnazjum w Brodach i Barwałdzie Średnim. Był to wspólny projekt edukacyjny poświęcony twórczości artysty malarza Karola Malczyka, pochodzącego z Barwałdu Średniego. W czerwcu 2015 roku miała miejsce wystawa plenerowa wokół kościoła pw. św.Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej ukazująca przegląd twórczości artysty w Polsce, na Węgrzech, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pierwszą wielką pracą artysty była polichromia w kalwaryjskim kościele. W latach II Wojny Światowej Karol Malczyk wraz z żoną , Miladą, pomalował sześć kościołów na Węgrzech. Po emigracji do Ameryki wykonał kilka polichromii w kościołach w Kandzie i USA. Jego twórczość odkrył ks. Maciej Józefowicz, pierwszy polski ksiądz w Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Wraz z ambasadorem RP, Grzegorzem Łubczykiem, nakręcili piękny, artystyczny film poświęcony nie tylko artyście ale również historii Polaków na Węgrzech po 1939 roku. 

                Na otwarciu wystawy obecny był ks. Wiesław Cygan, Burmistrz Miasta dr inż Augustyn Ormany, Dyrekcja Szkoły w Brodach i Barwałdzie Średnim, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii, uczniowie Gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz opiekun plastyczny Marta Hordziej. Dyrektor  Centrum Kultury, Andrzej Burdek oraz pracownicy, pięknie przyjęli wszystkich gości. 

                Kalwaria Zebrzydowska ma w swej historii już dwóch wielkich  artystów malarzy, o których twórczości warto pamiętać : Wojciecha Weissa i Karola Malczyka.


 

 

 

Ulti Clocks content

 

 

Owoce i Warzywa w Szkole

 

 

Fundacja

     
      BLOG KLASY 3 SP   6 Gromada Zuchowa

      "Bractwo Tęczy"

Klasztor

     
BLOG KLASY 3 SP
2013-2016

 

BLOG KLASY 3A SP
2010-2013


 

blog lkasy 2b

BLOG KLASY 3B SP
2007-2010