Spotkanie z cyklu „O historii lokalnej – katastrofa kolejowa w Barwałdzie Średnim”

W czwartek, 20 lutego, uczniowie klasy 7 gościli w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie wysłuchali wykładu prof. Andrzeja Nowakowskiego nt. katastrofy kolejowej w Barwałdzie Średnim z 1944 roku.

Przypomnijmy: 24 listopada 1944 r. w Barwałdzie Średnim zderzył się pociąg osobowy Zakopane – Kraków z niemieckim pociągiem towarowym.  Pociąg jadący z Zakopanego do Krakowa, na stacji Kalwaria Zebrzydowska został skierowany na drogę okrężną przez Wadowice i Spytkowice, gdyż partyzanci uszkodzili tor na linii Kalwaria Zebrzydowska – Skawina. Po tym samym torze od strony Wadowic jechał pociąg wiozący zaopatrzenie dla niemieckiego wojska. W wyniku zderzenia zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych. Byli to głównie mieszkańcy Ziemi Wadowickiej oraz powiatu Nowotarskiego. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych był to najtragiczniejszy wypadek w historii polskich kolei.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia – tym bardziej, że wspomnienia naocznych świadków tragedii zostały odczytane przez nich samych.

W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli prezentację poświęconą rozwojowi kolei – do wybuchu I wojny światowej.

Wydarzenie, w którym uczniowie wzięli udział, wpisuje się w cykl spotkań z zakresu historii lokalnej w związku z obchodami 400 – lecia urodzin Mikołaja Zebrzydowskiego.

Spotkania takie to bardzo ważna i cenna inicjatywa, pozwalają bowiem przybliżyć dzieje naszej „Małej Ojczyzny” – zarówno radosne, jak i trudne momenty jej historii, które każdy mieszkaniec powinien znać i przekazać kolejnym pokoleniom.

Bardzo dziękujemy Pani mgr Bogusławie Moskale, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej za zaproszenie i zorganizowanie spotkania.


Izabela Budzowska