Szkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Uczniowie ubrani na niebiesko cz 4

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. W naszej szkole obchody zorganizowaliśmy 3 kwietnia.

Tego dnia chętni uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w niebieskich ubraniach, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. Każda klasa wysłuchała prelekcję o autyzmie przygotowaną przez klasę 2a. Jej celem było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

Dzieci i młodzież uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Temat autyzmu można było także zgłębić poprzez zaznajomienie się ze specjalnie przygotowana gazetką oraz wystawa prac plastycznych zgłoszonych do szkolnego konkursu plastycznego „Zrozumieć autyzm”.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów działania przyniosły skutek. 

Zachęcamy do zgłębiania tematu autyzmu i zapoznanie się filmami edukacyjnymi na ten temat:

Film edukacyjny o autyzmie dla dzieci i młodzieży  (czas trwania 6:13): https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080

Film edukacyjny dla młodzieży (czas trwania 3:28)  „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”: https://www.youtube.com/watch?v=vzr5VjpHHW4

Film edukacyjny dla młodzieży „Tacy Jak Wy – Autyzm” (czas trwania 21:01) : https://youtu.be/vBxGaAj9ke4

Film dla młodszych dzieci „Podróż Marii” animacja z polskim lektorem (czas trwania 5:04): https://youtu.be/pRRIQYxLXAY

Film dla młodszych dzieci umiejących czytać „Akademia specjalistów”  (czas trwania 7:30): https://youtu.be/IVbkH6o-PfA