Dzień Sztuki

Uczniowie przebrani za słynnych malarzy

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Sztuki. Został on ogłoszony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych w celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat tego, jak ważną rolę odgrywa sztuka dla rozwoju kultury człowieka.

Sztuka może być wyrażona m.in. za pomocą sztuk plastycznych, sztuki kulinarnej, muzyki, teatru, literatury pięknej czy filmu.

Data tego święta jest nieprzypadkowa gdyż właśnie 15 kwietnia urodził się niezwykle utalentowany artysta, zwany człowiekiem renesansu Leonardo da Vinci, autor między innymi takich dzieł jak „Mona Lisa”, „Dama z gronostajem” czy „Ostatnia Wieczerza”.
W naszej szkole tego dnia zorganizowaliśmy dzień tematyczny. Chętni uczniowie mogli przebrać się za artystę lub postać obrazu.

„Obchody mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. Stają się także okazją, aby wydobyć z cienia edukację artystyczną w szkołach, w przekonaniu, że kultura może torować drogę dla edukacji włączającej i do realizacji celu wyrównywania szans edukacyjnych” – podkreśla UNESCO.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z obchodów święta w szkole oraz kilka zdjęć powstałych w ubiegłych latach w ramach projektu z plastyki, podczas których uczniowie przeistaczali się w żywe obrazy.